Koka rotaļlietu lieliskās īpašības!

Autors: mantinas .lv 17.02.2018 0 komentāri

Katru gadu uzņēmumi izstrādā arvien jaunas spēles un rotaļlietas bērnu izglītībai. Lielākoties tās satur sarežģītas plastmasas detaļas, daudzas no tām rada dažādas skaņas. Lielākā daļa rotaļlietu ir paredzētas vienam vai dažiem īpašiem mērķiem. Lai gan šīs rotaļlietas var sniegt ieguldījumu tava bērna izglītībā, ir liela iespēja iztērēt daudz naudas, pretī nesaņemot vēlamo rotaļlietas izglītojošo vērtību. Toties koka rotaļlietas visbiežāk sniedz bērniem daudz vairāk kā jaunākās, modernākās izglītojošās rotaļlietas. Zemāk minēsim 15 lieliskākos ieguvumus no koka izglītojošajām rotaļlietām, tās izmantojot mājas apstākļos.

1. Koka rotaļlietas nekad neiziet no modes.

Protams, koka rotaļlietas ir modernas pašas par sevi, varētu pat teikt, ka tās ir modē jau gadu desmitiem, ja ne simtiem ilgi. Tavi vecāki un vecvecāki bērnībā mācījās ar koka rotaļlietām, un tavi bērni un mazbērni arī var mācīties ar koka rotaļlietām. Lai gan pašlaik ir pieejami daudzi jauni, moderni un interesanti izglītojoši produkti, dažreiz vērtīgākas par tiem ir zināmas un pārbaudītas vērtības. Pat, ja uzņēmumi variē un izstrādā jaunus koka rotaļlietu dizainus, krāsas un citus raksturlielumus, tām tik un tā piemīt pārbaudītā, klasiskā sajūta, un tās dāvā bērniem tās pašas izglītojošās vērtības kā gadsimtus iepriekš.
 

                           

                                  Rotaļlieta attēlā - Maģiskais kubs                          Rotaļlieta attēlā - Horizontālie lielie skaitāmkauliņi

2. Koka rotaļlietas ir drošas

Kad bērni spēlējas ar koka rotaļlietām, nav pārlieku jāuztraucas par drošības jautājumiem, jo koka rotaļlietas ir konstruētas tā, lai būtu drošas. Lielākā daļa koka rotaļlietu ir grūti salaužamas, kas nozīmē, ka bērns nebūs saskarē ar asām malām vai maziem gabaliņiem, kas nolūzuši no rotaļlietas. Koka rotaļlietas lielākoties nav apstrādātas ar bīstamām ķīmiskām vielām, tās ir izgatavotas no dabīgiem materiāliem, kas nozīmē, ka bērns var droši tās košļāt vai sūkāt, kas raksturīgs pašiem mazākajiem, un tas nenodarīs nekādu ļaunumu mazulim. Nav jāuztraucas par savas vides piesārņošanu ar nezināmām ķīmiskām vielām vai indīgām vielām, ko bērns varētu uzņemt caur muti vai ādu, spēlējoties ar koka rotaļlietām.
 

                          

Rotaļlieta attēlā - Grabulītis - mēnestiņš un zvaigznīte                      Rotaļlieta attēlā - Komplekts - dārzeņi

3. Koka rotaļlietas ir izturīgas

Atzīsim – bērni pret savām rotaļlietām un mācību materiāliem lielākoties izturas skarbi vai nevīžīgi. Visticamāk, tavās mājās mētājas kāda spēle ar trūkstošiem kauliņiem vai salauzta rotaļlieta. Koka rotaļlietas ne vien patikušas bērniem cauri gadsimtiem, tās bieži saglabājas vairākās paaudzēs. Tā kā koka rotaļlietas tiek izgatavotas no kvalitatīva koka un ir cietas un izturīgas, ir grūti tās sabojāt vairāk, kā noskrāpējot vai iesitot robu, kas neietekmē koka rotaļlietas funkcijas. Ja gatavojies ieguldīt naudu izglītojošos materiālos, spēlēs un rotaļlietās, ir svarīgi būt pārliecinātam, ka tie būs lietojami ilgu laiku, ka šīs rotaļlietas varēs izmantot vairāki bērni.
 

                      

Rotaļlieta attēlā - Taisnstūra sols un āmurs                                  Rotaļlieta attēlā - Auto treileris ar magnētisku krānu

4. Koka rotaļlietas veicina iztēli

Koka rotaļlietas ļauj bērniem kontrolēt spēlēšanos. Lai arī dažas koka rotaļlietas ir izgatavotas kā mašīnas, ēdamlietas vai mājsaimniecības produkti, tās tik un tā iedrošina bērnus izmantot viņu iztēli, lai iekļautu koka rotaļlietas mācību un spēļu procesā. Citas koka rotaļlietas ir veidotas vienkāršās formās, kā kluči, arkas, trijstūri, apļi, rombi un citas figūras. Šīs vienkāršās formas ļauj bērniem atklāt rotaļlietu izmantojumu un spēlēties ar tām dažādos interesantos, iztēli rosinošos veidos. Pavisam maziem bērniem ir unikālas dotības iekļaut praktiski jebkuru priekšmetu rotaļu stāstā, izspēlējot interesantus scenārijus. Tā kā lielākā daļa koka rotaļlietu nav paredzētas vienam konkrētam mērķim, tās iedrošina bērnus vēl vairāk paplašināt savu iztēli.
 

                     

Rotaļlieta attēlā - Guļbūvju celtniecības komplekts XL​                  Rotaļlieta attēlā - Varavīksne ar logiem

5. Koka rotaļlietas ir mazāk traucējošas

Spēlējoties ar koka rotaļlietām, bērni paši tām piešķir skaņas, balsis un citus skaņu efektus, atšķirībā no rotaļlietām ar ietvertām skaņām, kurās bērni klausās, nevis veido tās paši. Skaņas piešķiršana ļauj bērniem kontrolēt savas rotaļlietas un izmantot tās pēc pašu vēlēšanās, vienlaikus nenoslogojot bērnu prātus un ļaujot izspēlēt dažādas ainas un atrisināt problēmsituācijas. Lai arī dažiem bērniem tiešām patīk rotaļlietas ar dažādiem skaņu efektiem, svilpēm, zvaniem, trokšņi un elektroniskās funkcijas var traucēt bērna domāšanai vai ierobežot iztēles lidojumu, ieliekot spēlēšanās iespējas ar konkrēto rotaļlietu noteiktos rāmjos.
 

                      

Rotaļlieta attēlā - Marionete - žirafe                                            Rotaļlieta attēlā - Hipiju busiņš, koka

6. Koka rotaļlietas veicina savstarpējo mijiedarbību

Izmantojot iztēli un izspēlējot reālās dzīves situācijas, bērni bieži iesaista arī citus savās spēlēs. Spēlējoties ar rotaļlietām, kurām ir izteiksmīgi skaņu efekti vai balsis, bērni bieži tiek iedrošināti spēlēties vienatnē, jo šai gadījumā mijiedarbība notiek ar pašu rotaļlietu.
Tā kā koka rotaļlietām nav skaņu, gaismu vai citu interaktīvo funkciju, bērniem jāatrod citi sadarbības biedri. Ja mājās ir vairāki bērni, ar koka rotaļlietām spēlēties var vairāk kā viens bērns vienlaikus. Arī mācībām darbojoties kopā ar bērnu, kad viņš spēlējas ar koka rotaļlietām, iespējams palīdzēt attīstīt izpratni un nodrošināt pozitīvo pastiprinājumu lēmumu pieņemšanas laikā.
 

                      

Rotaļlieta attēlā - Indiāņu nometne                                            Rotaļlieta attēlā - Domino ceļš

7. Koka rotaļlietas attīsta spriestspēju

Tā kā koka rotaļlietām nav skaņu vai elektronisku detaļu, kas pateiktu bērniem priekšā, kuru gabaliņu paņemt vai kā rīkoties tālāk, un tās nav radītas specifiskām, vienveidīgām darbībām, bērni attīsta savu spriestspēju, mācoties un darbojoties ar koka rotaļlietām. Piemēram, bērni var izveidot modeli, kas palīdzētu atbildēt uz fizikas, ķīmijas vai citu zinātņu jautājumiem, vai izdomāt veidu, kā izveidot kādu formu, izmantojot, piemēram, tikai trijstūra vai sešstūra koka formas. Darbojoties ar dažādām koka rotaļlietu formām un izmēriem, bērni veido spriestspēju. Lieliski šo spēju attīsta arī rotaļlietu dalīšana dažādās kategorijās, piemēram, sašķirojot tās pēc izmēra, formas vai krāsas.
 

                        

Rotaļlieta attēlā - Akrobātikas spēle - Tornis                         Rotaļlieta attēlā - Spēle – Āmurs XXL

8. Koka rotaļlietas palīdz dažādu uzdevumu risināšanā

Koka rotaļlietas ir lieliski piemērots līdzeklis, kas piemērots dažādu uzdevumu risināšanas apguvei. Pats vienkāršākais līmenis, kurā lieliski noder koka rotaļlietas, ir dažādi matemātikas uzdevumi ar saskaitīšanu un atņemšanu, kuru risināšanai kā vizuālais palīgs lieliski noder dažādas koka rotaļlietas – gan īpaši šim nolūkam paredzēti skaitīkļi, gan vienkārši formiņas, kuras pārvietot atbilstoši uzdevuma prasībām. Ar koka rotaļlietām iespējams veidot dažādas loģikas mīklas, ko bērniem risināt, celt torņus, kas iztur dažādus ārējās vides faktorus, veidot modeļus, kas attēlo dažādus matemātikas un zinātnes jautājumus. Tā kā koka rotaļlietas lielākoties tiek veidotas vienkāršās formās, bērniem būs jādomā, kā pielietot tās dažādos variantos, nelietojot katrai situācijai atsevišķi paredzētās daļas, kas iekļautas citos izglītojošajos komplektos.
 

           

                           
                           Rotaļlieta attēlā - Skaitīšanas kauliņi mācības                                           Rotaļlieta attēlā - Skaitāmkauliņi mācības               

9. Koka rotaļlietas uzlabo roku-acu koordināciju

Pateicoties to vienkāršajām formām, koka rotaļlietas lieliski noder, lai uzlabotu bērnu roku-acu koordināciju. Tādas aktivitātes kā torņu celšana no koka klučiem, uzmanīgi novietojot gabaliņus vienu uz otra, lai tornis neapgāztos, vai auklas izvēršana cauri koka pērlīšu virknei nav paveicamas bez aktīvas uzmanības pievēršanas rotaļu elementu attālumam un izvietojumam. Bērni var izmantot koka rotaļlietas, lai sāktu izprast tādus jēdzienus kā virs, zem, blakus, augšā, lejā un citus. Risinot uzdevumus vai veidojot rakstus ar koka rotaļlietām, bērni sāk vizualizēt, kā tās var savienot kopā, tādējādi uzlabojot viņu roku – acu koordināciju.

                           

Rotaļlieta attēlā - Motorikas spēle – saliekam krāsas                Rotaļlieta attēlā - Puzle – saulainā āfrika

10. Koka rotaļlietas attīsta sīko motoriku

Spēlējoties ar koka rotaļlietām, bērni vienlaikus attīsta sīko motoriku. Koka rotaļlietām ir dažādas formas un izmēri. Koka rotaļlietas nav speciāli pielāgotas maza bērna rokai, tās dažkārt var būt nedaudz neērtas bērnam. Lai gan tā var nelikties laba īpašība rotaļlietai, koka mantu dizains mudina bērnus censties satvert rotaļlietu dažādos veidos un panākt, lai koka rotaļlietas pilda to funkciju, ko bērns iecerējis. Mazuļi var attīstīt satveršanas prasmes ar lielākiem koka klučiem un rotaļlietām, kamēr pirmsskolas un lielāki bērni var izmantot koka formas, pērlītes un nūjiņas, lai uzlabotu satvērienu, uzlabotu plaukstas pagriešanas māku un citas svarīgas motoriskās prasmes.

                    

Rotaļlieta attēlā - Motorikas spēle – ferma                           Rotaļlieta attēlā - Saskrūvē bitīti

11. Koka rotaļlietas attīsta tausti

Salīdzinot ar rotaļlietām, kas izgatavotas no vieglas plastmasas, daudzas koka rotaļlietas ir manāmi smagākas, tāpēc bērni, kas ar tām spēlējas, vairāk apzinās savas darbības. Rotaļlietu svars var būt īpaši noderīgs bērniem ar motorisko funkciju attīstības aizturi vai dažādām sensorām problēmām, jo smagākas rotaļlietas palīdzēs bērniem sajust savas kustības, kamēr viņi strādā, lai attīstītu savas prasmes. Vēl viens veids, kā koka rotaļlietas pozitīvi ietekmē tausti, ir, piemēram, koka mašīnas, kuras pa grīdu neripo tik viegli un gludi kā plastmasas vai metāla mašīna, tāpēc bērnam jāpielieto vairāk spēka, lai to izkustinātu.
 

                    

                                                        Rotaļlieta attēlā - Noasa šķirsts                                         Rotaļlieta attēlā - Grabulītis – raibais kubs

12. Koka rotaļlietas ir klusas

Koka rotaļlietas ne vien pasargās tavu māju no liekām ķīmiskām vielām, bet arī no lieka trokšņa. Šis trokšņa, skaņu trūkums palīdzēs gan bērniem, lieki nenovēršot viņu uzmanību, gan vecākiem, dāvājot tiem klusumu, kas tik nepieciešams ikdienā. Bērni nevar netīšām atstāt koka rotaļlietu darbojamies, viņiem nav jāklausās nemitīgās, atkārtotās un spalgās skaņās spēlēšanās laikā. Tā vietā ir iespējams koncentrēties uz pašu bērnu radītajām skaņām, viņu balsīm un smiekliem, kamēr mazie mācās un spēlējas ar savām koka rotaļlietām. Kad bērni aiziet gulēt, arī rotaļlietas klusām atpūšas.
 

                     

                        Rotaļlieta attēlā - Milzīgais augstais dzelzceļš                                                            Rotaļlieta attēlā - Smagā mašīna

13. Koka rotaļlietas aug kopā ar tavu bērnu

Ieguldot koka rotaļlietās, tu ieguldi naudu precē, kas ir izturīga un daudzveidīga, kas spēj augt vienlaikus ar tavu bērnu. Zīdaiņi un mazuļi var nodoties vienkāršām iztēles spēlēm un manipulācijām ar koka rotaļlietām, lielāki bērni var sākt iekļaut koka rotaļlietas sarežģītākos iedomātos scenārijos, ar tām izspēlēt dažādus ģeometrijas un fizikas jautājumus, pielietot koka rotaļlietas, lai atrisinātu uzdevumus. Augot tavam bērnam, vienlaikus aug arī koka rotaļlietu pielietojuma veidi. Koka rotaļlietas pēc vajadzības var tikt piemērotas praktiski jebkura vecuma bērniem.
 

                     

              Rotaļlieta attēlā - Veramie klucīši                                      Rotaļlieta attēlā - Kubs ar kartiņām

14. Ar Koka rotaļlietām ir viegli apgūt ikdienas prasmes

Izspēlējot dažādas iedomu situācijas, bērni savu iztēli lielākoties balsta uz piedzīvotiem ikdienas scenārijiem. Piemēram, bērni savā rotaļu veikalā vai virtuvē var pārdot vai gatavot dažādas koka rotaļlietas attiecīgo pārtikas produktu veidolā, bet tikpat veiksmīgi par zemeni var kalpot arī neliels, sarkans koka aplītis, tāds pats, tikai tumši zils aplītis var būt mellene un tā tālāk. Koka klucīši lieliski kalpos dažādos veidos, kā nauda veikalā, kā skaistumkopšanas produkts uz mazās princeses spoguļgaldiņa vai citādi. Bērnu iztēlei nav robežu, un koka rotaļlietas ļauj vienu un to pašu priekšmetu iedzīvināt dažādās lomās.
 

                    

Rotaļlieta attēlā - Augļu griešanas komplekts                                  Rotaļlieta attēlā - Kafijas aparāts

15. Koka rotaļlietas ir skaistas

Nav svarīgi, vai mājā ir īpaša vieta mācībām vai koka rotaļlietas tiek iekļautas citu bērna rotaļlietu klāstā, visi vēlas, lai rotaļu vieta būtu skaista. Koka rotaļlietām ir sava īpaša estētika. Mantas spilgtās krāsās piešķir telpai un mācību procesam pozitīvu enerģiju pat brīžos, kad netiek aktīvi lietotas. Rotaļlietas koka krāsā palīdz telpai izskatīties jauki, nenovēršot bērnu uzmanību no tābrīža aktivitātes. Ja rotaļlietas atrodas dzīvojamajā telpā, tās var saplūst ar telpas dekorācijām, tādējādi ļaujot bērniem darboties uzreiz, kad vien viņus pārņem iedvesma, nenovācot mantas ikreiz, kad piesakās viesi.
Koka rotaļlietas var maksāt vairāk, kā jaunākās izglītojošās, interaktīvās rotaļlietas, bet tās ietver sevī neticamu pievienoto vērtību. Tā kā koka rotaļlietas nav paredzētas konkrētam mērķim, ierobežotam lietošanas veidam, tās var lietot gadiem ilgi. Bērniem augot, tie atradīs arvien jaunus, savādākus koka rotaļlietu pielietojuma veidus, lai pielāgotu tās savas iztēles lidojumam, dažādu uzdevumu risināšanai, attīstītu motoriku un izpratni. Lai gan šīs nebūs tās rotaļlietas, kuras aktīvi reklamē televīzija, kuras īsu brīdi sastopamas katrā mājā, kurā aug bērni, koka rotaļlietas stāv pāri laikam un modei, ļaujot bērniem mācīties un augt ikreiz, kad viņi ar tām spēlējas. Koka rotaļlietu skaistums un drošība sniedz iespēju turēt rotaļlietas viegli pieejamas aktīvai mijiedarbībai un jautrām rotaļām ik dienu!
 

                     

             Rotaļlieta attēlā - Trīsstāvu leļļu māja                              Rotaļlieta attēlā - Senatnīgi leļļu rati Elizabete

 

Rakstu sarakstīja mūsu mājas gariņš
Baiba Bernāne

Paldies viņai par šo pievienoto vērtību mūsu ģimenē
Mantinas.lv komanda

Ieraksti komentāru